پرینت

تاریخچه صنعت کاغذ در ایران

نخستین کارخانه کاغذ سازی ایران پیش از جنگ جهانی دوم بنیانگذاری شد، اما چندان موفق نبود تا این که یک دستگاه ماشین کاغذساز دست دوم در کرج به کار انداخته شد کاغذهای ساخت این کارخانه نتوانست با کاغذ خارجی رقابت کند و به کارخانه تولید مقوا تبدیل شد. در سال 1326 خورشیدی شرکتی با سرمایه گذاری چند تن از جمله حسنعلی حکمت، دکتر صلحدوست، عیسائیان در ورامین بنیانگذاری شد که کاغذهای باطله ادارات و سازمان‌های مختلف را جمع آوری و آن‌ها را بازیافت می‌کرد. در سال 1346 شرکتی به نام شرکت سهامی کاغذ پارس در هفت تپه بنیانگذاری شد و به عنوان نخستین کارخانه کاغذ سازی ایران در سال 1349 کار خود را آغاز کرد. بزرگ‌ترین کارخانه کاغذ سازی ایران به نام مجتمع صنایع چوب و کاغذ ایران با مشارکت وزارت صنایع و وزارت کشاورزی و عمران روستایی در سال 1357 کار خود را آغاز کرد. در سال 1376 نیز کارخانه چوب و کاغذ مازندران با ظرفیت اسمی 175000 تن در سال کاغذ روزنامه و فلوتینگ به بهره برداری رسید.

مشخصات محصولات بیستون تامین

کاغذ کرافت لاينر

کاغذ کرافت لاینر، کاغذی است از خمیر کاغذ که عموماً در ساخت آن از 80 درصد خمیر بازیافتی و 20 درصد خمیر بکر (الیاف بلند رنگبری نشده) استفاده می‌شود. کرافت لاینر برای ورق سازی و کارتن سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گراماژ این کاغذ 125 تا 175 گرم بر مترمربع انتخاب می‌گردد. کاغذ کرافت لاینر تولیدی این شرکت نیز به صورت دولایه ساخته شده و از درجه استحکام بالایی برخوردار خواهد بود. در این کاغذ، لایه زیری از خمیر بازیافتی آخال و لایه رویی از مخلوط خمیر الیاف بلند جدا شده از خمیربازیافتی آخال پاکسازی شده و حداکثر20 درصد خمیر الیاف بلند بکر رنگبری نشده ساخته می‌شود. کاربرد این کاغذ به عنوان لاینر در لایه زیرین ورق کارتن می‌باشد.

کاغذ تست لاينر

تست لاینر کاغذی است دو لایه که در تولید آن از 90 درصد خمیر بازیافتی آخال و 10 درصد خمیر الیاف بلند بکر رنگبری نشده استفاده میگردد. کاغذ تست لاینر در ساخت ورق کارتن استفاده میشود و هم می تواند در لایه رویی قرار گیرد و هم در لایه زیرین. این موضوع بستگی به کیفیت کاغذ تست لاینر دارد. گرماژ این کاغذها میتواند بین 120 تا 200 گرم متغیر باشد.

کاغذ فلوتینگ

کاغذ فلوتینگ که به آن کاغذ کنگره‌ای هم گفته می‌شود، توسط کارخانه‌های متعددی در کشور تولید می‌گردد. کاغذ فلوتینگ در صنعت ورق کارتن از جایگاه خاصی برخوردار است و در حقیقت وظیفه اصلی تحمل بار و ضربه‌های وارده را به عهده دارد. در تولید این نوع کاغذ عموماً به طور کامل از خمیر کاغذ ضایعاتی استفاده می‌شود. گراماژ این نوع کاغذ از 90 تا 127 گرم بر متر مربع متغیر است.

 

کاغذ وایت تاپ

کاغذ وایت تاپ ورق سطح کارتن‌های یک رو سفید است. لایه سفید از خمیر کرافت سفید شده تهیه می‌شود. گراماژ این کاغذ 140 تا 150 گرم بر متر مربع است. خمیر مورد استفاده برای ساخت این کاغذ 75 درصد خمیر بازیافتی و  25 درصد دیگر مخلوط خمیر سفید بکر الیاف کوتاه و الیاف بلند است. کاغذهای این طرح به صورت دو لایه ساخته خواهند شد؛ یعنی لایه رویی از خمیر سفید شده و لایه زیرین قهوه ای خواهد بود که از خمیر بازیافتی آخال ساخته خواهد شد. کارتن‌هایی که برای بسته بندی محصولات غذایی, دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، عموماً کارتن‌های یک رو سفید هستند.